Mestni trg 4
1420 Trbovlje
Občina Trbovlje svoj občinski praznik obeležuje 1. junija, v spomin na boj revirskega delavstva proti Orjuni. Dogodki, ki so se zgodili 1. junija 1924, se uvrščajo med pomembnejše dogodke v zgodovini delavskega revirskega gibanja. Na današnji osrednji slovesnosti ob prazniku občine Trbovlje, ki je potekala v Delavskem domu Trbovlje, smo se poklonili dogodku, ki je močno zaznamoval Trbovlje in podelili občinska priznanja.
Kulturno točko, ki nas je vrnila v leto 1924, so izvedli učenci Osnovne šole Tončke Čeč in RMED Perkmandeljc. Zbrane sta nagovorila župan Občine Trbovlje mag. Zoran Poznič, častni govornik pa je bil minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaž Han. Večer smo zaokrožili s podelitvijo najvišjih občinskih priznanj, za konec pa prisluhnili Nini Pušlar, zboru Osnovne šole Tončke Čeč in Delavski godbi Trbovlje. Prireditev je povezovala Petra Škarja.
Posebno priznanje župana Občine Trbovlje za pomemben prispevek na področju gospodarske panoge – turizma in socialnega življenja v občini Trbovlje je prejela Marija Juraja.
Marija Juraja je pred več kot dvajsetimi leti prevzela mesto predsednice Turističnega društva Trbovlje. Štiri mandate je bila članica Občinskega sveta Občine Trbovlje, je prejemnica prvojunijske nagrade in priznanja Turistične zveze Slovenije za naj prostovoljko.
Mici je znala povezati šole in vrtce ter veliko društev naše občine in sosednjih.
Še danes je članica Literarnih prijateljev pri Društvu upokojencev Trbovlje, prav tako je aktivna v Upravnem odboru Društva finančno računovodskih delavcev Trbovlje ter v upravnem odboru Območnega Rdečega križa Trbovlje.
Vsako leto tudi organizira pohode, srečanja, nastope, kulinariko … da naše okolje res živi. Ste vedeli, da je tudi avtorica slastnega peciva mandeljčki, spominja pa nas na knapovsko tradicijo in naše mesto.
Odlikujejo jo nesebičnost, pristni in topli odnosi do sočloveka, prijaznost in delavnost.
To le je delček njenega udejstvovanja, za katerega si zasluži posebno priznanje župana Občine Trbovlje za pomemben prispevek na področju gospodarske panoge – turizma in socialnega življenja v občini Trbovlje.
Posebno priznanje župana za prispevek na družbenem področju, ki širi ugled občine Trbovlje je prejela Đejmi Hadrović.
Đejmi Hadrović je doktorirala na Akademiji za likovno umetnost na Dunaju. Pred tem je zaključila magistrski študij avdiovizualnih umetnosti v Linzu ter diplomirala iz kulturnih študij in antropologije na Univerzi na Primorskem v Kopru.
Bila je aktivna članica umetniškega kolektiva V.A.T. v Trbovljah in več let sodelovala na mednarodnem novomedijskem festivalu Speculum Artium v Delavskem domu Trbovlje.
Kot mednarodno priznana umetnica je svoja dela razstavljala po vsem svetu, vključno z New Yorkom, Palestino, Finsko, Islandijo in drugje. Njena umetniška dela so del stalnih zbirk, kot je postaja D.I.V.A. v Ljubljani in muzej MUSA na Dunaju.
Prispevala je k različnim kulturnim projektom, vključno z organizacijo filmskega festivala Kinophilia v Linzu ter delala na fotografskih in filmskih projektih za galerije. Njeno delo prikazuje kompleksne odnose med različnimi režimi moči: državljanskimi, verskimi, spolnimi in kolonialnimi.
Za pomemben prispevek na družbenem področju, ki širi ugled občine Trbovlje, ji župan podeljuje posebno priznanje.
Naziv častni občan je prejel dr. Matjaž Kmecl
Dr. Matjaž Kmecl, rojen 23. februarja 1934 je slovenist, literarni zgodovinar in teoretik, pisatelj, kulturni zgodovinar in politik, mož mnogih talentov. V prostem času je tudi neprofesionalni žlahtitelj vrtnic.
Njegovo mladost so zaznamovali vojna ter številne selitve zaradi povojnega premeščanja učiteljev – njegovih staršev. Po študiju je odslužil vojaško obveznost v Črni Gori in bil leta 1960 povabljen za asistenta na katedri za zgodovino slovenske književnosti na Univerzi v Ljubljani. Kasneje se je študijsko večkrat izpopolnjeval v tujini, leta 1970 pa doktoriral iz sodobne slovenske novele, leto za tem pa je bil izvoljen v naziv docenta.
Leta 1982 je postal predsednik Republiškega komiteja za kulturo, potem izvoljen v predsedstvo reformističnega CK ZKS. Nekaj časa je tudi vodil Svet za kulturo RS.
V svoji karieri je sodeloval pri najrazličnejših organih, uredništvih in strokovnih projektih. Bil je eden od ustanoviteljev Poletnega seminarja slovenskega jezika, literature in kulture, glavni in področni urednik strokovnega časopisa Jezik in slovstvo. Dvakrat je vodil prenavljanje učnih načrtov za pouk slovenščine.
Njegovo delo Zakladi Slovenije pa je kulturnozgodovinski prikaz Slovenije.
Dr. Matjaž Kmecl je izjemna osebnost z močnim prispevkom Sloveniji. Zato si zasluži naziv častni občan za izjemne zasluge, ki imajo trajen pomen za razvoj, blaginjo in ugled občine Trbovlje in njeno prepoznavnost.
Prvojunijsko nagrado za nadpovprečno uspešno delo ter uveljavitev na različnih področjih družbenega življenja je prejela Marija GOVEJŠEK.
Marija Govejšek v Trbovljah živi, dela in ustvarja skoraj osem desetletij ter nesebično prispeva trboveljski skupnosti. Njeno življenjsko poslanstvo povezovanja skupnosti odražajo predvsem delo in uspehi v domači krajevni skupnosti Klek ter na čelu Združenja borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja Trbovlje.
V letih vodenja organizacije je doslej organizirala preko 200 gostovanj članic in članov na prireditvah in izletih doma in v tujini, organizirala ali sodelovala pa je v organizaciji več kot 600 javnih prireditev. Zasavčani dobro poznate redne obiske borčevskih delegacij in skupin doma in v tujini. Poznamo jo tudi po radijskem poročanju o delu organizacije – tovrstnih poročil je pripravila blizu tisoč.
Uspešno je vodila upravljanje s počitniškimi kapacitetami združenja, kjer je poskrbela za skoraj 20.000 počitniških nočitev za Trboveljčanke in Trboveljčane, ravno v tem času pa vodi razvoj in prenovo borčevske brunarice na Vrheh.
Dolg seznam prepoznanih prispevkov skupnosti najbrž najbolj krasi dejstvo, da je Mari, kot jo kličejo prijatelji, ob vseh uspehih, priznanjih in nagradah, ki jih je prejela doslej, vztrajno poudarjala, od kdo prihaja. Da so Trbovlje njen dom, da jo je od vseh vplivov prav domači kraj najbolj oblikoval in odlikoval z vrlinami, zaradi katerih sploh lahko niza uspehe za uspehom.
Marija Govejšek s svojim delom in zgledom pooseblja duh Trbovelj. Njen prispevek je neprecenljiv. Vrednote trboveljske skupnosti živi v svojem življenjskem poslanstvu, v notranji biti, ter jih z delom, prostovoljstvom in aktivizmom širi med druge. Je časten primer aktivne, solidarne, nesebične in v prihodnost skupnosti zazrte občanke Trbovelj.
FOTO: R. AHLIN