Mestni trg 4
1420 Trbovlje
Medgeneracijsko društvo GESŠ Trbovlje vabi 4. aprila 2024 ob 18. uri v večnamenski prostor GESŠ Trbovlje na 2. TEMATSKI VEČER: BATERIJSKE IN VODIKOVE TEHNOLOGIJE. Predavatelja sta Trboveljčana, nekdanja dijaka Gimnazije in ekonomske srednje šole Trbovlje in vodilna strokovnjaka v Sloveniji.
Baterijske tehnologije danes in jutri
prof. dr. Robert Dominko
Litij-ionske baterije postajajo stalna spremljevalna tehnologija našega vsakdana. Uporabljamo jih v prenosni elektroniki, senzorjih, električnem orodju, medicini, pocasi pa se uveljavljajo tudi v mobilnosti in pri ohranjanju delovanja elektroenergetskega omrežja. Kljub njihovi uveljavljenosti razvoj še vedno poteka v več smereh. Raziskovalne institucije in industrija iščejo smernice ter načine, kako izboljšati energijsko gostoto, življenjsko dobo, varnost, okolijsko vzdržnost in kako nadomestiti kriticne elemente ter surovine s trajnostnim pristopom. Na predavanju bomo predstavili širšo sliko dogajanja v Evropi in kaj se lahko pričakuje od baterij v bližnji in tudi malce bolj oddaljeni prihodnosti. Izpostavili bomo problem surovin, izdelave in reciklaže. V drugem delu predavanja bomo predstavili vlogo centra za brezogljicne tehnologije, ki nastaja v Kisovcu in bo začel z delom v drugi polovici leta 2025.
Vodikove tehnologije in njihova vloga pri zelenem prehodu
doc. dr. Gregor Dolanc
Zeleni prehod nas usmerja v zmanjšanje porabe fosilnih ogljikovodikovih goriv in prehod na uporabo obnovljivih virov energije. Ti viri, predvsem veter, fotovoltaika, vodna energija, so učinkovit način za spopadanje z naraščajočo globalno porabo energije, s podnebnimi spremembami in z onesnaževanjem zraka. Vendar pa so obnovljivi viri odvisni od sezone, časa v dnevu in vremena ter posledično povzročajo operaterjem elektroenergetskih sistemov velike izzive pri dnevnem in sezonskem usklajevanju proizvodnje ter porabe električne energije (uravnoteženje elektroenergetskega sistema). Ena od možnosti za uravnoteženje tega sistema je začasno shranjevanje viškov električne energije in njihova izraba v času, ko poraba presega proizvodnjo. Pri tem pa so tehnoekonomske možnosti za shranjevanje velikih količin energije skozi daljše časovno obdobje omejene. V predavanju bomo poljudno predstavili t. i. vodikove tehnologije in njihove raznovrstne vloge pri pretvorbi ter shranjevanju energije in premagovanju izzivov, ki jih prinašajo obnovljivi viri energije.
Vabljeni.